(hlavička webu)

Než začnete

Pro čtení tohoto kurzu a pro studium PHP vůbec je užitečné už předem mít následující znalosti:

Dostačující znalosti můžete získat například prostudováním Základního kurzu tvorby stránek na JakPsátWeb.cz

Co je PHP a k čemu je dobré?

Pokud jste už vytvořili alespoň jednoduchou stránku, umíte návštěvníkovi stránky zobrazit nějaký předem napsaný obsah (text, obrázky, odkazy a podobně). Znáte-li navíc i JavaScript, umíte i stránku ovlivnit na základě toho, co dělá uživatel, například se zeptat na jméno. Možná jste ale už přemýšleli nad problémy podobnými těmto:

Toto jsou příklady věcí, které jdou pomocí PHP udělat. PHP je jazyk pro tvorbu tzv. skriptů na straně serveru. Termín "skript na straně serveru" může znít tajemně, ale zas taková věda to není. Skript je druh programu; skripty popisují chování stránky, umožňují přizpůsobit obsah stránky situaci a reagovat na chování návštěvníka. Jeden skriptovací jazyk už možná znáte: JavaScript. V něm se programují skripty na straně klienta, zatímco v PHP skripty na straně serveru.

Druhá část termínu je "na straně serveru". Také už víme, že protějšek je "na straně klienta". Ani to není tak složité: Klient je návštěvníkův prohlížeč, kde se stránka zobrazuje, naopak server je místo, kam stránky nahráváte a odkud je návštěvník načítá.

V PHP tedy nebudeme řešit události po načtení stránky v prohlížeči: Kde se zrovna nachází kurzor myši, jakou klávesu na klávesnici návštěvník stiskl a podobně. Naopak se budeme zabývat tím, co se děje ještě před načtením stránky návštěvníkem: Zjištění, kdo návštěvník je a jaký obsah se mu má zobrazit, uložení dat odeslaných z předchozí stránky a podobně. Výsledkem práce PHP skriptu pak bývá běžný HTML kód, který se odešle návštěvníkovi do prohlížeče.

[obrázek]

Proč zvolit právě PHP? Programovacích jazyků na straně serveru je více (například platforma ASP.NET, Perl, Python, Ruby a další). Volba jednoho z nich je často založena na osobních preferencích. Jednou z velkých výhod PHP je strmá křivka učení: Poměrně rychle se naučíte vyřešit širokou škálu praktických problémů. A nemusí jít jen o drobné projekty, v PHP jsou například i tak velké projekty, jako Wikipedia nebo Facebook. Ze strmé křivky učení pramení i nevýhoda PHP: Když to jde udělat rychle a bez velkého učení, obvykle to zároveň jde udělat zbrkle, bez velkého přemýšlení a úplně špatně. Cílem této učebnice je dodat vám informace, se kterými tuhle nevýhodu odstraníte a budete to dělat správně :-)

(patička webu)